| Categorie of berekende grens | Loodgieters- en fittersbedrijven | Elektrotechnische bouwinstallatie |
|---|---|---|
| Alle bedrijven | 10.960 | 20.965 |
| Eén werkzaam persoon | 8.710 | 17.765 |
| Natuurlijke personen | 8.955 | 16.860 |
| Afgeleide ondergrens overlap | 6.705 | 13.660 |
| Afgeleide bovengrens overlap | 8.710 | 16.860 |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Welke overlap is op basis van de marges mogelijk?
Begin met 8.710 plus 8.955. Trek daar de 10.960 bedrijven in de hele groep af. Na begrenzing op nul is 6.705 de ondergrens voor de overlap van de twee getelde groepen, gerekend met de gepubliceerde afgeronde waarden. De bovengrens ligt bij het kleinste losse aantal, hier 8.710. Als aandeel van loodgieters- en fittersbedrijven loopt dit rekenvenster dus van ongeveer 61,2% tot 79,5%. Het CBS heeft in deze tabel de kruising zelf niet gepubliceerd. Een precieze telling van mensen met de rechtsvorm eenmanszaak kun je er niet uit afleiden.
Dezelfde rekensom bij elektrotechnische bouwinstallatie
In deze tweede bedrijfstak werken 17.765 bedrijven met één persoon. 16.860 van de in totaal 20.965 vallen onder natuurlijke personen. De ondergrens van de doorsnede is hier circa 13.660 en de bovengrens 16.860. De ruimte tussen beide bedraagt 3.200 bedrijven, tegen 2.005 bij loodgieters- en fittersbedrijven. Hoe groter het venster, hoe minder precies een uitspraak over de combinatie van eigendom en werkverdeling kan zijn.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij loodgieters- en fittersbedrijven?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘ruimte tussen de rekenkundige grenzen voor solowerk en natuurlijke personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 43 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van vloer- en wandafwerkingsbedrijven (11 procentpunt), het hoogste voor verwarmingsinstallatiebedrijven (22,6 procentpunt). Bij 4 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 18,3 procentpunt en bij 1 hoger. Met 17,2 procentpunt komt overige bouwinstallatiebedrijven het meest in de buurt van loodgieters- en fittersbedrijven. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij sloopbedrijven en grondwerk met 10.620 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is overige bouwinstallatiebedrijven met 17,2 procentpunt de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 43221 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 16,4 procentpunt naar 17,8 procentpunt. Over één jaar is het verschil +1,3 procentpunt, of gemiddeld +1,3 procentpunt per jaar. Bij elektrotechnische bouwinstallatie ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 15,5 procentpunt naar 15,3 procentpunt. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg +350 bedrijven. De telling van bedrijven verschil tussen de twee overlapgrenzen verschoof tegelijkertijd met +185. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 17,2 procentpunt naar 18,3 procentpunt.
Voor een check van je eigen ondernemersrol zegt het rekenvenster bij loodgieters- en fittersbedrijven vooral wélke informatie nog ontbreekt. Vraag aan een ondernemer uit loodgieters- en fittersbedrijven wie voor eigen rekening werkt, wie bepaalt hoe een klus buiten de deur wordt uitgevoerd en welke afspraken er gelden bij afwezigheid. Gebruik de uitkomst bij overige bouwinstallatiebedrijven als tweede vraag, niet als een juridisch advies over jouw bedrijfsvorm.




