| Categorie of berekende grens | Interieurarchitecten | Keuringsdiensten van machines e.d. |
|---|---|---|
| Alle bedrijven | 1.255 | 1.925 |
| Eén werkzaam persoon | 1.110 | 1.460 |
| Natuurlijke personen | 1.065 | 1.320 |
| Afgeleide ondergrens overlap | 920 | 855 |
| Afgeleide bovengrens overlap | 1.065 | 1.320 |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Welke overlap is op basis van de marges mogelijk?
Begin met 1.110 plus 1.065. Trek daar de 1.255 bedrijven in de hele groep af. Na begrenzing op nul is 920 de ondergrens voor de overlap van de twee getelde groepen, gerekend met de gepubliceerde afgeronde waarden. De bovengrens ligt bij het kleinste losse aantal, hier 1.065. Als aandeel van interieurarchitecten loopt dit rekenvenster dus van ongeveer 73,3% tot 84,9%. Het CBS heeft in deze tabel de kruising zelf niet gepubliceerd. Een precieze telling van mensen met de rechtsvorm eenmanszaak kun je er niet uit afleiden.
Dezelfde rekensom bij keuringsdiensten van machines e.d.
In deze tweede bedrijfstak werken 1.460 bedrijven met één persoon. 1.320 van de in totaal 1.925 vallen onder natuurlijke personen. De ondergrens van de doorsnede is hier circa 855 en de bovengrens 1.320. De ruimte tussen beide bedraagt 465 bedrijven, tegen 145 bij interieurarchitecten. Hoe groter het venster, hoe minder precies een uitspraak over de combinatie van eigendom en werkverdeling kan zijn.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij interieurarchitecten?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘ruimte tussen de rekenkundige grenzen voor solowerk en natuurlijke personen’. Hiervoor staan 6 activiteiten uit hoofdtak 71 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van interieurarchitecten (11,6 procentpunt), het hoogste voor overige keuringsdiensten (25 procentpunt). Van de 5 vergelijkingsbranches komt geen onder 11,6 procentpunt. Zelfs ingenieursbureaus ligt met 13,8 procentpunt op of boven het meetpunt voor interieurarchitecten. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij keuringsdiensten van machines e.d. met 1.925 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is ingenieursbureaus met 13,8 procentpunt de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2022 en januari 2024?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 71112 tussen januari 2022 en januari 2024. De uitkomst ging van 11,4 procentpunt naar 12,9 procentpunt. Over 2 jaar is het verschil +1,5 procentpunt, of gemiddeld +0,7 procentpunt per jaar. Bij keuringsdiensten van machines e.d. ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 26,2 procentpunt naar 25,6 procentpunt. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg -15 bedrijven. De telling van bedrijven verschil tussen de twee overlapgrenzen verschoof tegelijkertijd met -30. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 13,8 procentpunt naar 11,6 procentpunt.
Voor een check van je eigen ondernemersrol zegt het rekenvenster bij interieurarchitecten vooral wélke informatie nog ontbreekt. Vraag aan een ondernemer uit interieurarchitecten wie voor eigen rekening werkt, wie bepaalt hoe een klantdossier wordt uitgevoerd en welke afspraken er gelden bij afwezigheid. Gebruik de uitkomst bij ingenieursbureaus als tweede vraag, niet als een juridisch advies over jouw bedrijfsvorm.


