| Categorie of berekende grens | Gespecialiseerde reiniging gebouwen | Overige reiniging |
|---|---|---|
| Alle bedrijven | 6.495 | 2.025 |
| Eén werkzaam persoon | 5.135 | 1.600 |
| Natuurlijke personen | 5.880 | 1.675 |
| Afgeleide ondergrens overlap | 4.520 | 1.250 |
| Afgeleide bovengrens overlap | 5.135 | 1.600 |
Bron CBS, StatLine 81589NED, SBI 2008. Een Nederlands bedrijf kan meerdere vestigingen omvatten. Percentages en grenzen zijn benaderingen op afgeronde aantallen. Januari 2024 is definitief, 2025 nader voorlopig en 2026 voorlopig. De vergelijkingsbranches zijn niet opgeteld.
Welke overlap is op basis van de marges mogelijk?
Begin met 5.135 plus 5.880. Trek daar de 6.495 bedrijven in de hele groep af. Na begrenzing op nul is 4.520 de ondergrens voor de overlap van de twee getelde groepen, gerekend met de gepubliceerde afgeronde waarden. De bovengrens ligt bij het kleinste losse aantal, hier 5.135. Als aandeel van gespecialiseerde reiniging gebouwen loopt dit rekenvenster dus van ongeveer 69,6% tot 79,1%. Het CBS heeft in deze tabel de kruising zelf niet gepubliceerd. Een precieze telling van mensen met de rechtsvorm eenmanszaak kun je er niet uit afleiden.
Dezelfde rekensom bij overige reiniging
In deze tweede bedrijfstak werken 1.600 bedrijven met één persoon. 1.675 van de in totaal 2.025 vallen onder natuurlijke personen. De ondergrens van de doorsnede is hier circa 1.250 en de bovengrens 1.600. De ruimte tussen beide bedraagt 350 bedrijven, tegen 615 bij gespecialiseerde reiniging gebouwen. Hoe groter het venster, hoe minder precies een uitspraak over de combinatie van eigendom en werkverdeling kan zijn.
Welke vergelijkingsbranche ligt het dichtst bij gespecialiseerde reiniging gebouwen?
De vergelijking draait om de maatstaf ‘ruimte tussen de rekenkundige grenzen voor solowerk en natuurlijke personen’. Hiervoor staan 5 activiteiten uit hoofdtak 81 naast elkaar. Het laagste resultaat komt voor rekening van interieurreiniging van gebouwen (9,2 procentpunt), het hoogste voor overige reiniging (17,3 procentpunt). Bij 1 van de onderzochte activiteiten ligt de waarde lager dan 9,5 procentpunt en bij 3 hoger. Met 9,2 procentpunt komt interieurreiniging van gebouwen het meest in de buurt van gespecialiseerde reiniging gebouwen. Kies je uitsluitend op het totale bedrijfsaantal, dan kom je uit bij overige reiniging met 2.025 bedrijven. Selecteer je op de gemeten verdeling, dan is interieurreiniging van gebouwen met 9,2 procentpunt de nadere vergelijking.
Wat veranderde er tussen januari 2025 en januari 2026?
Binnen de geselecteerde januarimetingen lag de sterkste verschuiving per jaar voor SBI 8122 tussen januari 2025 en januari 2026. De uitkomst ging van 8,6 procentpunt naar 9,2 procentpunt. Over één jaar is het verschil +0,5 procentpunt, of gemiddeld +0,5 procentpunt per jaar. Bij overige reiniging ging dezelfde maatstaf over die twee peildata van 15,5 procentpunt naar 17 procentpunt. De verandering van het totaal tussen oktober 2025 en oktober 2026 bedroeg +235 bedrijven. De telling van bedrijven verschil tussen de twee overlapgrenzen verschoof tegelijkertijd met +65. Daardoor veranderde de gekozen maatstaf van 8,8 procentpunt naar 9,5 procentpunt.
Voor een check van je eigen ondernemersrol zegt het rekenvenster bij gespecialiseerde reiniging gebouwen vooral wélke informatie nog ontbreekt. Vraag aan een ondernemer uit gespecialiseerde reiniging gebouwen wie voor eigen rekening werkt, wie bepaalt hoe een ingeplande dienst wordt uitgevoerd en welke afspraken er gelden bij afwezigheid. Gebruik de uitkomst bij interieurreiniging van gebouwen als tweede vraag, niet als een juridisch advies over jouw bedrijfsvorm.




